18 05 2008

KÜLTÜR DERSHANESİ

KÜLTÜR DERSHANESİ

TARİHÇEMİZ

Üniversite hazırlık eğitimi ile ilgili kurslara talep özellikle 1970' li yıllardan başlayarak günümüze kadar gelmiş ve artarak da devam etmektedir. Üniversiteye hazırlıkta yıllardan beri kurslar açılmış ve eski dersanelerin bir çoğu çağın değişen koşullarına ayak uyduramayıp, eğitim ve öğretim programlarında gerekli revizyonları yapamadıkları için ya kapanmış, ya da çok küçük ölçekli kurslar olarak faaliyetlerini sürdürmüşlerdir.

"Kültür Test" üniversite hazırlık dergisi ve ÖSS hazırlık kursu ile 1979 yılında İstanbul Beyazıt' taki ilk ve tek şubesinde eğitim hayatına başlayan "Kültür Dersaneleri", 1990 yılında büyük bir atılım yaparak yeni şubeler açmaya başlamıştır. Başlangıçta sadece İstanbul' un merkezi noktalarında açılan şubelerimize gösterilen yoğun ilgi ve büyük kent olmanın verdiği ulaşım zorluğu nedeniyle şube açılışlarını İstanbul' un tüm semtlerine yaymıştır. 2004-2005 öğretim yılında ise dersaneciliğe yeni bir anlayış getirerek, bazı merkezlerde 2. şubesini açmış, "Sayısal" ve "Sözel" olmak üzere ayrı binalarda hizmet vermeye başlamıştır.

Yaygın ağı, güçlü kadrosu ve öğrenci merkezli eğitim anlayışı ile ilerlemesini sürdüren Kültür Dersaneleri yayıncılık alanında da kaliteli ve kapsamlı dokümanlarını öğrencilerinin hizmetine sunmaktadır. Özellikle öğrencilerine sağladığı yeniliklerle öne çıkan dersanemiz, 1999 yılında hazırladığı "Kültür Digital" projesi ile Türkiye' de ÖSS hazırlık alanında bir ilki gerçekleştirmiştir. Gerek İstanbul halkının, gerekse bütün Türkiye' nin güvenini kazanarak kurumsal kimliğini daha profesyonel bir çerçeveye getiren dersanemiz bununla da yetinmeyip, bugün yabancı dil kursları, yurtdışı eğitim danışmanlığı, bilgisayar kursu, sürücü kursu, kolejler, yayıncılık, OKS hazırlık dersanesi gibi bir çok alanda eğitime hizmet veren kurumlarımızın açılmasında da öncü olmuştur.

İstanbul' da 34 öSS, Anadolu' da 24 ÖSS ve 24 OKS şubesi olan Kültür Dersaneleri ilerleyen yıllarda da bir çok ilde şube açarak kaliteli hizmetini tüm Anadolu' ya yayma çabası içinde olacaktır.

Kültür Dersaneleri yıllardan beri eğitim programı ve kaynakları ile Anadolu' daki bir çok eğitim kurumuna da desteğini devam ettirmiştir.

"Size çok yakınız" sloganıyla faaliyetlerine başlayan Kültür Dersaneleri İstanbul halkının da teveccühüyle hızlı bir gelişme göstermiş ve artık onları "GöREBİLDİĞİNİZ HER YERDEYİZ" sloganıyla selamlamaktadır.

MİSYONUMUZ

Başarıyı, değişim ve güvenin meyvesi olarak gören "Kültür Dersaneleri" üzerine düşen görevi profesyonel yönetim anlayışı, uzman eğitim kadrosu, müfredat programı ile örtüşen bilimsel programı, en güncel kaynak ve dokümanları ve öğrenciye rahat eğitim ortamı sunan ergonomik mekanlarıyla yerine getirmektedir. Toplumsal, bilimsel, teknik ve ekonomik koşullardaki değişimi yakından izleyerek çeyrek asrı geçen bilgi birikimi ve deneyimi ile değişimi harmanlamak ve bunu öğrencinin hizmetine sunarak başarıyı yakalamak Kültür Dersaneleri' nin en temel misyonudur. Bu nedenle yeni bin yılda "Eğitimde Toplam Kalite" anlayışını benimseyerek branş öğretmenleri, rehberlik servisi ve idari kadrosu ile Türkiye'ye en iyi hizmeti vermek için çalışmalarını sürdürmektedir

VİZYONUMUZ

Kaliteli ve bilimsel ilkelere uygun eğitim hizmeti sunmak tüm eğitim kurumlarının ortak hedefidir. Bunun için işletmelerin kendi iç işleyişlerini yeniden düzenlemeleri, bazı faaliyetlerini geri bildirime tabi tutmaları, şebeke organizasyonlarını geliştirmeleri, değişen çağa ve bilimsel yeniliklere ayak uydurmaları gerekmektedir. Kültür Dersaneleri bu vizyonu ile eğitimde öncü kurum olmanın sorumluluğunu taşımaktadır. Her yıl binlerce öğrenciye rehber olmak ve bu öğrencilerin üniversiteye yerleşebilmeleri için en iyi eğitimi almalarını sağlamak bizim en temel gayemizdir.Eğitimde toplam kalite ilkesine göre hareket etmenin ve başarılı olmanın ana prensibi ise; daima "öğrenci odaklı" hareket etmektir. Öğrencinin her türlü ihtiyacına cevap verecek bilgi, kültür, hizmet ve ekipman sağlandığı taktirde başarılı olmamak için bir sebep kalmayacaktır.

İşte Kültür Dershaneleri olarak biz her zaman bunu sağlayabilecek deneyimimiz, uzman kadromuz ve amatör ruhla çalışan ekibimiz ile başarıya  odaklanan  bir  kurum  olmanın  gururunu yaşıyoruz. Kültür  Dersaneleri’nde statik bir  anlayış yerine dinamik bir anlayış her zaman hakim olmuştur. Sürekli yeniliklere açık, proje geliştirebilen, başarının planlı ve programlı çalışmaktan geçtiğine inanan ve her zaman daha iyiyi arayan bir kurum olmanın tadı bambaşkadır

BAŞARIMIZ

Kültür Dersaneleri’nde her yıl binlerce öğrenci üniversite hazırlık eğitimi almakta ve yine binlercesi de hayallerindeki yükseköğretim programlarına yerleşmektedir.  Kültür dershanelerinde bireysel başarıdan ziyade kitlesel başarı hedeflenmektedir. Bu nedenle dershanemize kaydolan her öğrenciyi üniversiteli yapabilmek bizim temel amacımızdır.

Eğitim – Öğretim programlarımız her öğrenciye bu başarıyı sağlayacak şekilde planlanmıştır. Birey merkezli kurumların en büyük handikapı çoğunluğun temel isteklerini gözardı ederek azınlığa önem vermektir. Oysa dershaneye kaydolan her aday üniversiteli olmak arzusu ile hareket etmektedir.

Her aday doğru zamanda ve doğru yerde bulunduğu taktirde üniversite sınavlarını kazanabilme başarısını gösterecektir. İşte başarının en doğru adresi çeyrek asırdır Kültür Dersaneleri’dir.

ÖĞRETMENLERİMİZ

Başarıya yürürken onlar hep yanımızda olacak...
Öğretmenler bir eğitim kurumunun en önemli unsurudur.
Eğitim ise ciddi ve zamana bağlı bir süreçtir....
Başarı bu sürece ve performansa ayak uydurabilecek bir kadroyla sağlanır....
Bu bilinçle kurulduğumuz günden beri, kadromuzu bilgili, başarılı, deneyimli, yenilikleri takip eden, dinamik ve özverili öğretmenlerden oluşturmaktayız...
Dersanemiz öğretmenleri, periyodik branş toplantıları ile bir önceki haftanın değerlendirmesini ve bir sonraki haftanın eğitim planlamasını yapar.
Bu sayede tüm şubelerdeki öğrencilerimizin aynı eğitim kalitesiyle sınava hazırlanması sağlanır.
Bilgiye ulaşmada en önemli etken öğretmenlerdir. Geniş öğretmen kadromuz, deneyimli, güler yüzlü ve rehberlik anlayışıyla en etkin şekilde sizi bilgiye ulaştırır.
Sürekli yenilikleri takip eden özverili, genç ve dinamik öğretmenlerimiz başarıya yürürken hep yanınızda olacaktır.

AKTİVİTELERİMİZ

Kültür Dersaneleri’nde her yıl öğrencilere yönelik şu sosyal ve kültürel aktiviteler yapılmaktadır.

Genç Yetenekler Yarışmaları
Her yıl tüm şubelerdeki öğrencilerimizin katılımı ile yapılan bir genel yetenek yarışmasıdır. Öğrencilerimiz, müzik, şiir, resim, karikatür ve tiyatral yetenekleri ile bu yarışmalara katılmakta ve üniversiteye hazırlığın boğucu etkisinden kısmen de olsa uzaklaşmaya çalışmaktadırlar.

Bilgi ve Genel Kültür Yarışmaları
Şubelerimizde dershane idaremiz tarafından bu yarışmalarda sınıflar bilgi ve genel kültür seviyelerini sınama imkanı bulmaktadırlar. Bu yarışmalarla öğrencilerimiz sınav müfredatının dışındaki bilgi birikimlerini ölçerek hem öğrenmekte, hem de eğlenmektedirler.

Fen ve Matematik Olimpiyatları

Üniversiteye hazırlanan başarılı gençlerin kendilerini gösterebilmek ve bilginin verdiği hazzı yaşamalarını sağlamak üzere yapılan bir eğitimsel faaliyettir. Dereceye hazırlanan öğrencilerimiz için eğlenceli bir yarıştır.

Üniversite Gezileri
Öğrencilerimiz gelecekte nerelerde okuyacaklarının merakını bu gezilerle gidermekte ve üniversite sınavına girmeden üniversiteli olmanın keyfini çıkarmaktadırlar. Bu gezilerde öğrencilerimiz, üniversitenin birimleri hakkında bilgi alırlar ve öğretim görevlileriyle sıcak bir diyalog kurarlar.

Satranç Turnuvaları
Öğrencilerimizin zihinsel aktivitelerini geliştirmek ve eğlenmelerini sağlamak üzere şubelerimizde düzenlenen ilgi çekici bir aktivitedir.

Halı Saha Futbol Turnuvaları
Her yıl şube içi ve şubeler arasında ilginç ve düzeyli çekişmelerin yaşandığı bir spor aktivitesidir. Kıran kırana mücadele içinde geçen futbol turnuvalarımız ile hem takım ruhunun oluşmasına katkıda bulunmayı, hem de yardımlaşma duygusunun yaşanmasına yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

Konserler
Öğrencilerimiz, alanında büyük başarı kazanmış sanatçıların katılımıyla gerçekleşen konserlere katılarak hem sınav stresini üzerlerinden atarlar, hem de eğlenerek motive olurlar.

Eğitim ve Kültür Seminerleri
Üniversite öğretim üyeleri, yazarlar ve bilim adamları gibi uzman katılımcıların verdiği seminerlerle öğrencilerimiz hem bilim dünyası ile tanışır, hem de merak ettikleri konularla ilgili sorularını rahatlıkla uzmanlara sorabilirler.

Film Gösterimleri
Dershanemiz şubelerinin tamamında teknik donanımı sinema filmi izlemeye uygun salonlar vardır. Öğrencilerimiz belirli dönemlerde bu salonlarda izleyici beğenisini kazanan ve eğitsel ağırlığı olan filmleri izleyerek sinema sanatının inceliklerini görebilirler.

Öğrencilerimizin Yayımladığı Dergi
Teneffüs adlı dergimizin yazar ve çizer kadrosu tamamen öğrencilerden oluşmaktadır. Deneme, fıkra, şiir, karikatür ve öykü gibi bir çok edebi ve sanatsal konuda özgün çalışmalarını bu dergi aracılığıyla öğrencilerimizin bilgisine sunarlar. Teneffüs Dergisi tüm Kültür Dershanesi şubelerinde öğrencilerimize ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Amatör bir ruhla hazırlanmasına rağmen çok profesyonel bir çalışma ortaya koyan “kültürlü gençler” bu dergi ile gönülleri fethetmeyi amaçlamaktadırlar.

Yıl Sonu Kır gezileri
Sene sonunda çalışmaların ve testlerin verdiği yorgunluğun atılacağı yegane yerler oksijeni bol orman alanları ve eşsiz doğa güzellikleridir. Bu nedenle her şubemiz kendi bölgesindeki mesire yerlerine tüm öğrencilerini götürerek onların hem sınav kaygısından uzaklaşmalarını, hem de sağlıklı ve zinde kalmalarını sağlamaya çalışır.

                                                                                         Sayfa başına dön

360
0
0
Yorum Yaz